2015-16 UEFA Avrupa Ligi



İnsanoğlunun 2015-16 UEFA Avrupa Ligi ile ilgili yüzyıllardır biriktirdiği tüm bilgiler artık internette mevcut ve biz de sizin için en erişilebilir şekilde derledik ve sipariş verdik. 2015-16 UEFA Avrupa Ligi ile ilgili bilmek istediğiniz her şeye hızlı ve verimli bir şekilde erişebilmenizi istiyoruz; deneyiminizin hoş olduğunu ve 2015-16 UEFA Avrupa Ligi ile ilgili aradığınız bilgiyi gerçekten bulduğunuzu hissettiğinizi.

Hedeflerimize ulaşmak için yalnızca 2015-16 UEFA Avrupa Ligi hakkında en güncel, anlaşılır ve doğru bilgileri elde etmek için değil, aynı zamanda tasarımın, okunaklılığın, yükleme hızının ve kullanılabilirliğinin sağlanmasına da büyük özen gösterdik. sayfa mümkün olduğunca keyifli olsun, böylece başka hiçbir şey için endişelenmenize gerek kalmadan temel konulara odaklanabilir, 2015-16 UEFA Avrupa Ligi ile ilgili mevcut tüm veri ve bilgileri bilebilirsiniz, biz zaten sizin için hallettik. Umarız amacımıza ulaşmışızdır ve 2015-16 UEFA Avrupa Ligi ile ilgili istediğiniz bilgileri bulmuşsunuzdur. Bu nedenle, sizi memnuniyetle karşılıyoruz ve scientiatr.com kullanma deneyiminin keyfini çıkarmaya devam etmenizi öneririz.

2015-16 UEFA Avrupa Ligi
St-Jakob-Park.jpg
St. Jakob-Park içinde Basel nihai ev sahiplii yapt.
Turnuva detaylar
Tarih Eleme:
30 Haziran 27 Austos 2015
Uygun Müsabaka:
17 Eylül 2015 18 Mays 2016
Takmlar Uygun rekabet: 48 +8
Toplam: 158 +33  (54 dernekten)
Son pozisyonlar
ampiyonlar ispanya Sevilla (5. ampiyonluk)
ikinciler ngiltere Liverpool
Turnuva istatistikleri
oynanan maçlar 205
Atlan goller 536 (maç bana 2.61)
katlm 4.487.160 (maç bana 21.889)
En çok gol atan oyuncu(lar) ispanya Aritz Aduriz (10 gol)

2015-16 UEFA Avrupa Ligi 45. sezon oldu Avrupa 'nn ikincil kulüp futbol düzenledii turnuvann UEFA ve bunun yana yedinci sezon için UEFA Kupas dan deitirildi UEFA Avrupa Ligi .

2016 UEFA Avrupa Ligi Finali arasnda oynanan Liverpool'da ve Sevilla at St. Jakob-Park içinde Basel Sevilla tarafndan, sviçre ve won beinci balk (ayn zamanda turnuva kayd) üst üste üçüncü galibiyetini (kendi rekorunu uzanan) .

Sevilla , 2015-16 Avrupa kulüp sezonuna ampiyonlar Ligi'nde Avrupa Ligi ampiyonluu sahibi olarak balad, ancak ampiyonlar Ligi grup aamasn üçüncü bitirerek Avrupa Ligi'ne katlmaya hak kazand ve ampiyonluunu baaryla korudu. 2015-16 UEFA Avrupa Ligi kazanan gelince, onlar için nitelikli 2016-17 UEFA ampiyonlar Ligi , hem de kazananlar kar oynama hakkn kazand 2015-16 UEFA ampiyonlar Ligi , Real Madrid de, 2016 UEFA Super Kupa .

Biçim deiiklikleri

Mays ve Eylül 2013'te düzenlenen UEFA cra Komitesi, 2015-16 sezonundan balayarak (2017-18 sezonuna kadar üç yllk dönem için) UEFA Avrupa Ligi'nde yaplan aadaki deiiklikleri onaylad:

  • UEFA Avrupa Ligi unvan sahipleri UEFA ampiyonlar Ligi'ne katlmaya hak kazanacak ve bu nedenle onlar için hiçbir Avrupa Ligi rhtm ayrlmayacaktr (ampiyonlar Ligi'nden sonra Avrupa Ligi'ne düerlerse unvanlarn korumalar hala mümkün olsa da) eliminasyon).
  • Tüm federasyonlarn Avrupa Ligi'ne katlan en fazla üç takm olacaktr (ampiyonlar Ligi'nden transfer edilenler hariç); daha önce 7-9 federasyonlarn her birinin dört katlmcs vard (tek istisna, hem ampiyonlar Ligi ampiyonluu hem de Avrupa Ligi ampiyonluu sahiplerinin ayn ilk üç sradaki dernekten olmas ve yerel müsabakalar yoluyla ampiyonlar Ligi veya Avrupa Ligi'ne katlma hakk olmamasdr. ve derneinin dördüncü sradaki takm ampiyonlar Ligi yerine Avrupa Ligi'ne girer, çünkü bir dernekten en fazla be takm ampiyonlar Ligi'ne girebilir, yani bu durumda kendi derneklerinden dört takm Avrupa Ligi'ne girebilir).
  • Grup aamasna dorudan hak kazanan takmlarn says 16 takma çkarlacak (ilk 12 dernekten); daha önce alt takm (ilk alt federasyondan) dorudan grup aamasna katlmaya hak kazand.
  • Yerli kupa kazananlar ampiyonlar Ligi'ne katlmaya hak kazanrlarsa, kupa ikincilerine artk Avrupa Ligi'nde bir yer verilmeyecek ve yer, ligde henüz Avrupa'ya kalifiye olmayan en yüksek sradaki takma verilecek. yarmalar.

Dernek ekibi tahsisi

2015-16 UEFA Avrupa Ligi'ne 54 UEFA üyesi federasyondan toplam 191 takm katld. UEFA ülke katsaylarna dayal dernek sralamas , her bir dernek için katlan takmlarn saysn belirlemek için kullanld:

  • 1-51 (Lihtentayn hariç) federasyonlarnn her birinde üç takm hak kazanr.
  • 52-53 federasyonlarnn her birinde iki takm hak kazanr.
  • Lihtentayn ve Cebelitark'n her birinin bir takm hakk vardr (Lihtentayn yalnzca bir yerel kupa düzenler ve yerel lig düzenlemez; Cebelitark, UEFA cra Komitesi'nin kararna göre).
  • 201415 UEFA Fair Play'e Sayg sralamasnda ilk üç federasyonun her biri ek bir yer kazanr (2015-16 sezonu, Avrupa Ligi'ne Fair Play'in tahsis edildii son sezon olacaktr).
  • Ayrca, 2015-16 UEFA ampiyonlar Ligi'nden elenen 33 takm Avrupa Ligi'ne transfer oldu.

Dernek sralamas

201516 UEFA Avrupa Ligi için federasyonlara , 200910 ile 201314 arasndaki Avrupa müsabakalarndaki performanslarn dikkate alan 2014 UEFA ülke katsaylarna göre yerler tahsis edildi .

Ülke katsaylarna dayal tahsis dnda, federasyonlarn aada belirtildii gibi Avrupa Ligi'ne katlan ek takmlar olabilir:

  • (FP) Fair Play sralamas ile ek rhtm (Hollanda, ngiltere, rlanda Cumhuriyeti)
  • (CL) ampiyonlar Ligi'nden transfer edilen ek takmlar
  • (EL) ampiyonlar Ligi'nde oynayan Avrupa Ligi ampiyonluu sahipleri nedeniyle boalan yatak
Rütbe balant Katsay. Takmlar Notlar
1 ispanya ispanya 97.713 3 -1( EL )
+2( CL )
2 ngiltere ngiltere 84.748 +1( FP )
+1( CL )
3 Almanya Almanya 81.641 +1( CL )
4 talya talya 66.938 +1( CL )
5 Portekiz Portekiz 62.299 +2( CL )
6 Fransa Fransa 56.500 +1( CL )
7 Rusya Rusya 46.998
8 Hollanda Hollanda 44.312 +1( FP )
+1( CL )
9 Ukrayna Ukrayna 40.966 +1( CL )
10 Belçika Belçika 36.300 +1( CL )
11 Türkiye Türkiye 34.200 +2( CL )
12 Yunanistan Yunanistan 33.600 +2( CL )
13 sviçre sviçre 33.225 +2( CL )
14 Avusturya Avusturya 30.925 +2( CL )
15 Çek Cumhuriyeti Çek Cumhuriyeti 29.350 +2( CL )
16 Romanya Romanya 27.257 +1( CL )
17 srail srail 26.875
18 Kbrs Kbrs 23.250 +1( CL )
Rütbe balant Katsay. Takmlar Notlar
19 Danimarka Danimarka 21.300 3 +1( CL )
20 Hrvatistan Hrvatistan 19.625
21 Polonya Polonya 18.875 +1( CL )
22 Belarus Belarus 18.625
23 skoçya skoçya 16.566 +1( CL )
24 sveç sveç 16.325
25 Bulgaristan Bulgaristan 15.625
26 Norveç Norveç 14.275 +1( CL )
27 Srbistan Srbistan 14.125 +1( CL )
28 Macaristan Macaristan 11.625 +1( CL )
29 Slovenya Slovenya 11.000
30 Slovakya Slovakya 11.000
31 Moldova Moldova 10.375 +1( CL )
32 Azerbaycan Azerbaycan 10.375 +1( CL )
33 Gürcistan (ülke) Gürcistan 9.875
34 Kazakistan Kazakistan 8.250
35 Bosna Hersek Bosna Hersek 7.500
36 Finlandiya Finlandiya 7.175 +1( CL )
Rütbe balant Katsay. Takmlar Notlar
37 zlanda zlanda 6.750 3
38 Letonya Letonya 6.250
39 Karada Karada 6.000
40 Arnavutluk Arnavutluk 5.500 +1( CL )
41 Litvanya Litvanya 5.250
42 Kuzey Makedonya Makedonya 5.250
43 irlanda Cumhuriyeti irlanda Cumhuriyeti 5.125 +1( FP )
44 Lüksemburg Lüksemburg 4.875
45 Malta Malta 4.833
46 Lihtentayn Lihtentayn 4.500 1
47 Kuzey Irlanda Kuzey Irlanda 3.625 3
48 Galler Galler 3.000
49 Ermenistan Ermenistan 2.875
50 Estonya Estonya 2.875
51 Faroe Adalar Faroe Adalar 2.125
52 San Marino San Marino 0,999 2
53 Andora Andora 0.833
54 Cebelitark Cebelitark 0.000 1

Datm

Varsaylan eriim listesinde Sevilla grup aamasna giriyor ( 2014-15 La Liga'nn beinci takm olarak ). Ancak, Avrupa Ligi ampiyonu olarak ampiyonlar Ligi'ne katlmaya hak kazandklarndan, Avrupa Ligi grup aamasnda hak ettikleri yer boalr ve varsaylan tahsis sisteminde aadaki deiiklikler yaplr:

  • Dernek 13'ün (sviçre) yerli kupa kazananlar, üçüncü ön eleme turundan grup aamasna terfi etti.
  • Dernek 18'in (Kbrs) yerli kupa kazananlar, ikinci ön eleme turundan üçüncü eleme turuna terfi ederler.
  • 24 ve 25. federasyonlarn (sveç ve Bulgaristan) yerli kupa galipleri, ilk eleme turundan ikinci eleme turuna yükselir.
Bu tura giren takmlar Bir önceki turdan ilerleyen takmlar ampiyonlar Ligi'nden transfer edilen takmlar
lk eleme turu
(102 takm)
  • 26-54 federasyonlardan 29 yerli kupa kazanan
  • 18-53 arasndaki federasyonlardan 35 yerel lig ikincisi (Lihtentayn hariç)
  • 16-51 federasyonlarndan 35 yerel lig üçüncüsü takm (Lihtentayn hariç)
  • Fair Play sralamasnda dereceye giren 3 takm
kinci eleme turu
(66 takm)
  • 19-25 derneklerinden 7 yerli kupa kazanan
  • 16-17 derneklerinden 2 yerel lig ikincisi
  • 10-15 dernekten 6 yerel lig dördüncüsü takmlar
  • lk eleme turundan 51 kazanan
Üçüncü eleme turu
(58 takm)
  • 14-18 derneklerinden 5 yerli kupa kazanan
  • 7-15 federasyonlardan 9 yerel lig üçüncüsü takm
  • 5-9 derneklerden 5 yerel lig dördüncüsü takmlar
  • Dernekler 4-6'dan 3 yerel lig beinci sradaki takmlar (Fransa için Lig Kupas kazananlar)
  • 13 federasyonlarndan 3 yerel lig altncs olan takmlar (ngiltere için Lig Kupas kazananlar)
  • kinci eleme turundan 33 kazanan
Play-off turu
(44 takm)
  • Üçüncü eleme turundan 29 kazanan
  • ampiyonlar Ligi üçüncü ön eleme turundan 15 kaybeden
Grup aamas
(48 takm)
  • 1-13 derneklerinden 13 yerli kupa kazanan
  • Dernek 4'ten 1 yerel lig dördüncüsü takm
  • 13 federasyonlarndan 3 yerel lig beincisi
  • -1 Avrupa Ligi ampiyonluu sahipleri
  • Play-off turundan 22 kazanan
  • ampiyonlar Ligi play-off turundan 10 kaybeden
Eleme aamas
(32 takm)
  • grup aamasndan 12 grup kazanan
  • grup aamasndan 12 grup ikincisi
  • ampiyonlar Ligi grup aamasndan 8 üçüncü olan takm

Yeniden datm kurallar

Bir takm hem ampiyonlar Ligi'ne hem de Avrupa Ligi'ne katlmaya hak kazandnda veya birden fazla yöntemle Avrupa Ligi'ne katlmaya hak kazandnda bir Avrupa Ligi yeri boalr. Bir yer boaltldnda, aadaki kurallara göre ulusal birlik içinde yeniden datlr (yönetmelik Madde 3.03 ve 3.04):

  • Yerli kupa kazananlar (en son balangç turuna sahip ulusal federasyon içinde "en yüksek sradaki" eleme olarak kabul edilir) ampiyonlar Ligi'ne katlmaya hak kazandklarnda, Avrupa Ligi'ndeki yerleri boalr. Sonuç olarak, ligde henüz Avrupa kupalarna katlmaya hak kazanmam en yüksek sradaki takm, Avrupa Ligi'ne katlmaya hak kazanrken, ligi kendilerinden yukarda tamamlayan Avrupa Ligi elemeleri bir "sra" yükseldi (2015-16 sezonu). bu senaryoda yerli kupa ikincilerinin artk Avrupa Ligi'nde yer almalarnn garanti edilmedii bu özel düzenlemeyle ilk olacak).
  • Yerli kupa galipleri de lig pozisyonu ile Avrupa Ligi'ne katlmaya hak kazandnda, lig pozisyonundaki yerleri boalr. Sonuç olarak, ligde henüz Avrupa kupalarna katlmaya hak kazanmam en üst sradaki takm, Avrupa Ligi'ne katlma hakk kazanrken, Avrupa Ligi elemelerinde ligi kendi üstlerinde bitiren takmlar mümkünse bir "sra" yükseldi.
  • Bir Avrupa Ligi yerinin Lig Kupas kazananlar için ayrld federasyonlar için, her zaman "en düük sral" eleme olarak Avrupa Ligi'ne katlmaya hak kazanrlar. Lig Kupas kazananlar baka yöntemlerle Avrupa müsabakalarna katlmaya hak kazanmlarsa, bu ayrlm Avrupa Ligi yeri, ligde henüz Avrupa müsabakalarna katlmaya hak kazanmam en yüksek sradaki takm tarafndan alnr.
  • Fair Play'de henüz Avrupa yarmalarna katlmaya hak kazanmam yerli Fair Play tablosunda en üst sradaki takm yer alr.

Takmlar

Parantez içindeki etiketler, her takmn balangç turunda yer almaya nasl hak kazandn gösterir:

  • TH: Unvan sahipleri
  • CW: Kupa kazananlar
  • 2., 3., 4., 5., 6., vb.: Lig sralamas
  • LC: Lig Kupas kazananlar
  • PW: Sezon sonu Avrupa Ligi play-off kazananlar
  • FP: Adil Oyun
  • CL: ampiyonlar Ligi'nden transfer oldu
    • GS: Grup aamasndan üçüncü olan takmlar
    • PO: Play-off turunda kaybedenler
    • S3: Üçüncü eleme turunda kaybedenler
32 raunt
Ukrayna Shakhtar Donetsk ( CL GS ) Türkiye Galatasaray ( CL GS ) Almanya Bayer Leverkusen ( CL GS ) Portekiz Porto ( CL GS )
ngiltere Manchester United ( CL GS ) ispanya Sevilla TH ( CL GS ) Yunanistan Olympiakos ( CL GS ) ispanya Valencia ( CL GS )
Grup aamas
ispanya Villareal ( 6. ) Portekiz Braga ( 4. ) Yunanistan Asteras Trablus ( 3. ) talya Lazio ( CL PO )
ngiltere Tottenham Hotspur ( 5. ) Fransa Marsilya ( 4. ) sviçre Sion ( CW ) Belçika Club Brugge ( CL PO )
ngiltere Liverpool ( 6. ) Rusya Lokomotiv Moskova ( CW ) Kbrs APOEL ( CL PO ) Portekiz Sportif CP ( CL PO )
Almanya Augsburg ( 5. ) Hollanda Groningen ( CW ) Arnavutluk Skënderbeu ( CL PO ) Avusturya Hzl Wien ( CL PO )
Almanya Schalke 04 ( 6. ) Ukrayna Dnipro Dnipropetrovsk ( 3. ) skoçya Kelt ( CL PO ) Fransa Monako ( CL PO )
talya Fiorentina ( 4. ) Belçika Anderlecht ( 3. ) sviçre Basel ( CL PO )
talya Napoli ( 5. ) Türkiye Beikta ( 3. ) Srbistan Partizan ( CL PO )
Play-off turu
Polonya Lech Poznan ( CL Q3 ) Romanya Steaua Bükre ( CL Q3 ) Macaristan Videoton ( CL Q3 ) Çek Cumhuriyeti Sparta Prag ( CL Q3 )
Moldova Milsami Orhei ( CL Q3 ) Danimarka Midtjylland ( CL Q3 ) Avusturya Red Bull Salzburg ( CL Q3 ) Hollanda Ajax ( CL Q3 )
Finlandiya HJK ( CL Q3 ) Çek Cumhuriyeti Viktoria Plze ( CL Q3 ) Yunanistan Panathinaikos ( CL Q3 ) Türkiye Fenerbahçe ( CL Q3 )
Azerbaycan Karaba ( CL Q3 ) Norveç Kalp ( CL Q3 ) sviçre Genç Erkekler ( CL Q3 )
Üçüncü eleme turu
ispanya Athletic Bilbao ( 7. ) Fransa Bordo ( 6. ) Belçika Standart Liège ( 4. ) Çek Cumhuriyeti Jablonec ( 3. )
ngiltere Southampton ( 7. ) Rusya Krasnodar ( 3. ) Türkiye stanbul Baakehir ( 4. ) Romanya Târgu Mure ( 2. )
Almanya Borussia Dortmund ( 7. ) Rusya Rubin Kazan ( 5. ) Yunanistan Atromitos ( 4. ) srail Ironi Kiryat Shmona ( 2. )
talya Sampdoria ( 7 ) Hollanda AZ ( 3. ) sviçre Zürih ( 3. ) Kbrs AEK Larnaka ( 2. )
Portekiz Vitória de Guimarães ( 5. ) Hollanda Vitesse ( PW ) Avusturya Rheindorf Altach ( 3. )
Portekiz Belenenses ( 6. ) Ukrayna Zorya Luhansk ( 4. ) Avusturya Sturm Graz ( 4. )
Fransa Saint-Étienne ( 5. ) Ukrayna Vorskla Poltava ( 5. ) Çek Cumhuriyeti Slovan Liberec ( CW )
kinci eleme turu
Belçika Charleroi ( PW ) Avusturya Wolfsberger AC ( 5. ) Danimarka Kopenhag ( CW ) skoçya Inverness CT ( CW )
Türkiye Trabzonspor ( 5. ) Çek Cumhuriyeti Mlada Boleslav ( 4. ) Hrvatistan Rijeka ( 2. ) sveç IFK Göteborg ( CW )
Yunanistan PAOK ( 5. ) Romanya Astra Giurgiu ( 4. ) Polonya Legia Varova ( CW ) Bulgaristan Cherno Daha Varna ( CW )
sviçre Thun ( 4. ) srail Hapoel Be'er Sheva ( 3. ) Belarus Dinamo Minsk ( 2. )
lk eleme turu
Romanya Botoani ( 8. ) Macaristan Debrecen ( 4. ) zlanda FH ( 2. ) Lihtentayn Vaduz ( CW )
srail Beitar Kudüs ( 4. ) Slovenya Koper ( CW ) zlanda Víkingur Reykjavik ( 4. ) Kuzey Irlanda Glentoran ( CW )
Kbrs Apollon Limasol ( 3. ) Slovenya Celje ( 2. ) Letonya Jelgava ( CW ) Kuzey Irlanda Linfield ( 2. )
Kbrs Omonia ( 4. ) Slovenya Domzale ( 3. ) Letonya Skonto ( 2. ) Kuzey Irlanda Glenavon ( 3. )
Danimarka Brøndby ( 3. ) Slovakya ilina ( 2. ) Letonya Spartaks Jurmala ( 6. ) Galler Bala Kasabas ( 2. )
Danimarka Randers ( 4. ) Slovakya Slovan Bratislava ( 3. ) Karada Mladost Podgorica ( CW ) Galler Airbus Birleik Krallk Broughton ( 3. )
Hrvatistan Hajduk Split ( 3. ) Slovakya Spartak Trnava ( 4. ) Karada Sutjeska Niki ( 2. ) Galler Newtown ( PW )
Hrvatistan Lokomotiva ( 4. ) Moldova erif Tiraspol ( CW ) Karada Budunost Podgorica ( 3. ) Ermenistan Ulisses ( 2. )
Polonya Jagiellonia Biaystok ( 3. ) Moldova Dacia Kiinev ( 2. ) Arnavutluk Laçi ( CW ) Ermenistan irak ( 3. )
Polonya lsk Wrocaw ( 4. ) Moldova Saksonya ( 5. ) Arnavutluk Kukësi ( 2. ) Ermenistan Alakert ( 4. )
Belarus Shakhtyor Soligorsk ( 3. ) Azerbaycan nter Bakü ( 2. ) Arnavutluk Partizani ( 3. ) Estonya Nõmme Kalju ( CW )
Belarus Torpido-BelAZ Zhodino ( 4. ) Azerbaycan Kebele ( 3. ) Litvanya Kruoja Pakruojis ( 2. ) Estonya Sillamäe Kalev ( 2. )
skoçya Aberdeen ( 2. ) Azerbaycan Neftchi Bakü ( 4. ) Litvanya Atlantalar ( 3. ) Estonya Flora Tallinn ( 3. )
skoçya Aziz Johnstone ( 4. ) Gürcistan (ülke) Dinamo Tiflis ( CW ) Litvanya Trakai ( 4. ) Faroe Adalar Vikingur Gota ( CW )
sveç AIK ( 3. ) Gürcistan (ülke) Dinamo Batum ( 2. ) Kuzey Makedonya Rabotniki ( CW ) Faroe Adalar HB ( 2. )
sveç Elfsborg ( 4. ) Gürcistan (ülke) Tskhinvali ( 4. ) Kuzey Makedonya Shkëndija ( 3. ) Faroe Adalar NSÍ Runavik ( 4. )
Bulgaristan Beroe Stara Zagora ( 2. ) Kazakistan Kairat ( CW ) Kuzey Makedonya Renova ( 4. ) San Marino Juvenes/Dogana ( 2. )
Bulgaristan Litex Lovech ( 4. ) Kazakistan Aktöbe ( 2. ) irlanda Cumhuriyeti Aziz Patrick Atletizm ( CW ) San Marino La Fiorita ( 3. )
Norveç Rosenborg ( 2. ) Kazakistan Ordu ( 4. ) irlanda Cumhuriyeti Cork ehri ( 2. ) Andora Sant Julia ( CW )
Norveç Tek ( 3. ) Bosna Hersek Olimpik ( CW ) irlanda Cumhuriyeti Shamrock Rovers ( 4. ) Andora Lusitanos ( 2. )
Norveç Strømsgodset ( 4. ) Bosna Hersek eljeznicar ( 2. ) Lüksemburg Fark 03 ( CW ) Cebelitark Avrupa ( 2. )
Srbistan ukariki ( CW ) Bosna Hersek Zrinjski Mostar ( 3. ) Lüksemburg F91 Dudelange ( 3. ) Hollanda Devam Eden Kartallar ( FP )
Srbistan Kzl Yldz Belgrad ( 2. ) Finlandiya SJK ( 2. ) Lüksemburg Progres Niederkorn ( 4. ) ngiltere West Ham United ( FP )
Srbistan Voyvodina ( 4. ) Finlandiya Lahti ( 3. ) Malta Birkirkara ( CW ) irlanda Cumhuriyeti UCD ( FP )
Macaristan Ferencváros ( CW ) Finlandiya VPS ( 4. ) Malta Valetta ( 2. )
Macaristan MTK Budapete ( 3. ) zlanda KR ( CW ) Malta Balzan ( 4. )

Özellikle ulusal liglerinde oynamayan iki takm yarmaya katld. Bunlar Go Ahead Eagles ( 2. kademe ) ve UCD ( 2. kademe ) idi.

Notlar
  1. ^
    Bulgaristan (BUL): 2014-15 A Grubu üçüncüsü olan Lokomotiv Sofia , Avrupa Ligi ilk ön eleme turuna katlmaya hak kazanm, ancak UEFA lisans alamamt. Sonuç olarak, ligin dördüncü sradaki takm Litex Lovech'e yer verildi . 1 Haziran 2015'te itiraz reddedildi.
  2. ^
    talya (ITA): 2014-15 Serie A'nn altnc takm olan Cenova , Avrupa Ligi üçüncü ön eleme turuna katlmaya hak kazanacakt, ancak UEFA lisans alamad. Sonuç olarak, ligin yedinci sradaki takm Sampdoria'ya yer verildi . Cenova, 3 Haziran 2015'te temyiz bavurusunu geri çekti.
  3. ^
    Letonya (LVA): 2014 Letonya Yüksek Ligi'nin dördüncü sradaki takm Liepja , Avrupa Ligi ilk eleme turuna katlmaya hak kazanacakt, ancak Letonya Futbol Federasyonu'na üçten daha az süre bal olduklar için UEFA lisans alamadlar. dalm Liepjas Metalurgs'dan reform yaptktan yllar sonra . Sonuç olarak ligin altnc takm Spartaks Jrmala'ya rhtm verildi , beinci srada yer alan Daugava Daugavpils de UEFA lisans alamad.
  4. ^
    Moldova (MDA): 2014-15 Moldova Ulusal Ligi dördüncüsü olan Tiraspol , Avrupa Ligi ilk ön eleme turuna katlmaya hak kazanacakt, ancak 2014-15 sezonunun sonunda dald. Sonuç olarak, ligin beinci sradaki takm Saxan'a yer verildi .
  5. ^
    Romanya (ROU): 201415 Liga I'in üçüncü sradaki takm CFR Cluj , Avrupa Ligi ikinci ön eleme turuna katlmaya hak kazanacakt, ancak vadesi geçmi borçlar ödemedii için UEFA tarafndan yasakland. Sonuç olarak ligin dördüncü sradaki takm Astra Giurgiu ilk ön eleme turu yerine ikinci ön eleme turuna girerken, ilk ön eleme turunda Petrolul olarak ligin sekizinci sradaki takm Botoani'ye yer verildi. Ligin srasyla beinci, altnc ve yedinci takmlar olan Ploieti , Universitatea Craiova ve Dinamo Bucureti , UEFA lisanslarn alamadlar.
  6. ^
    Rusya (RUS): 2014-15 Rusya Premier Ligi dördüncüsü olan Dinamo Moskova , Avrupa Ligi üçüncü ön eleme turuna katlmaya hak kazanacakt, ancak 24 Nisan 2015'te UEFA'nn Kulüp Mali Kontrol Kurulu yarg odasna sevk edildiler. kulübün UEFA ile anlamaya varamamasnn ardndan Finansal Fair Play denk hesap artlarn ihlal ettii için . hlalin yaptrmlarna ilikin toplant 16 Haziran 2015'te yapld ve 19 Haziran 2015'te Dinamo Moskova'nn 2015-16 sezonu için UEFA Avrupa Ligi'nden ihraç edildii açkland. Sonuç olarak, ligin beinci sradaki takm Rubin Kazan'a yer verildi .

Yuvarlak ve beraberlik tarihleri

Yarmann program (bütün UEFA merkezinde düzenlenen çekilii aadaki gibidir Nyon , sviçre aksi belirtilmedikçe).

Faz Yuvarlak Çizim tarihi lk bacak Ikinci ayak
eleme lk eleme turu 22 Haziran 2015 2 Temmuz 2015 9 Temmuz 2015
kinci eleme turu 16 Temmuz 2015 23 Temmuz 2015
Üçüncü eleme turu 17 Temmuz 2015 30 Temmuz 2015 6 Austos 2015
Final oynamak Play-off turu 7 Austos 2015 20 Austos 2015 27 Austos 2015
Grup aamas 1. maç günü 28 Austos 2015
( Monako )
17 Eylül 2015
2. maç günü 1 Ekim 2015
3. maç günü 22 Ekim 2015
4. maç günü 5 Kasm 2015
5. maç günü 26 Kasm 2015
6. maç günü 10 Aralk 2015
nakavt aamas 32 raunt 14 Aralk 2015 18 ubat 2016 25 ubat 2016
son 16 26 ubat 2016 10 Mart 2016 17 Mart 2016
Çeyrek finaller 18 Mart 2016 7 Nisan 2016 14 Nisan 2016
yar final 15 Nisan 2016 28 Nisan 2016 5 Mays 2016
son 18 Mays 2016, St. Jakob-Park , Basel

Eleme, play-off ve eleme turlarndaki maçlar, program çakmalar nedeniyle normal Perembe günleri yerine Sal veya Çaramba günleri de oynanabilir.

Eleme turlar

Eleme turlarnda ve play-off turunda takmlar, 2015 UEFA kulüp katsaylarna göre seriba ve seriba olmayan takmlara ayrlr ve daha sonra iki ayakl ev-deplasman beraberliine çekilir . Ayn dernekten takmlar birbirlerine kar çekilemez.

lk eleme turu

Birinci ve ikinci ön eleme turunun kura çekimi 22 Haziran 2015'te yapld. 102 takmn katlmyla UEFA'nn imdiye kadarki en büyük turnuva çekilii oldu. lk maçlar 30 Haziran ve 2 Temmuz 2015'te, ikinci maçlar 7 ve 9 Temmuz 2015'te oynand.

1. takm Agg. 2. takm 1. bacak 2. bacak
Vikingur Reykjavik zlanda 2-3 Slovenya Koper 0-1 22
erif Tiraspol Moldova 03 Norveç Garip 03 0-0
Kukësi Arnavutluk 2-0 Belarus Torpido-BelAZ Zhodino 2-0 0-0
Alakert Ermenistan 22 ( bir ) skoçya Aziz Johnstone 1-0 1-2
Jelgava Letonya 33 ( bir ) Bulgaristan Litex Ak 11 22
Yeni kasaba Galler 4-2 Malta Valetta 2-1 2-1
Dinamo Tiflis Gürcistan (ülke) 2-3 Azerbaycan Kebele 2-1 0-2
renova Kuzey Makedonya 1-5 Moldova Dacia Kiinev 0-1 1-4
olimpiyat Bosna Hersek 11 ( bir ) Slovakya Spartak Trnava 11 0-0
West Ham United ngiltere 4-0 Andora Lusitanos 3-0 1-0
Glenavon Kuzey Irlanda 1-5 Belarus Shakhtyor Soligorsk 1-2 03
Fark 03 Lüksemburg 43 Galler Bala Kasabas 3-1 1-2
kence Kuzey Makedonya 11 ( bir ) skoçya Aberdeen 11 0-0
Vikingur Gota Faroe Adalar 0-2 Norveç Rosenborg 0-2 0-0
SJK Finlandiya 0-2 zlanda AH 0-1 0-1
Linfield Kuzey Irlanda 5-4 Faroe Adalar NSÍ Runavik 2-0 3-4
Brøndby Danimarka 11-0 San Marino Juvenes/Doana 9-0 2-0
MTK Budapete Macaristan 1-3 Srbistan Voyvodina 0-0 1-3
Skonto Letonya 4-1 irlanda Cumhuriyeti Aziz Patrick Atletizm 2-1 2-0
Lahti Finlandiya 27 sveç Elfsborg 22 0-5
Atlantalar Litvanya 1-5 Bulgaristan Beroe Stara Zagora 0-2 1-3
Debrecen Macaristan 3-2 Karada Sutjeska Niki 3-0 0-2
Ordu Kazakistan 1-2 srail Beytar Kudüs 0-0 1-2
Balzan Malta 03 Bosna Hersek eljeznicar 0-2 0-1
Sillamae Kalev Estonya 37 Hrvatistan Hajduk Bölünmü 11 26
Buducnost Podgorica Karada 1-3 Letonya Spartak Jurmala 1-3 0-0
Kzl Yldz Belgrad Srbistan 1-4 Kazakistan krat 0-2 1-2
Flora Tallinn Estonya 1-2 Kuzey Makedonya Rabotniki 1-0 0-2
Sant Julia Andora 0-4 Danimarka Randers 0-1 03
Saksonca Moldova 0-4 Kbrs Apollon Limasol 0-2 0-2
Progres Niederkorn Lüksemburg 03 irlanda Cumhuriyeti yonca gezicileri 0-0 03
Aktöbe Kazakistan 0-1 Estonya Nõmme Kalju 0-1 0-0
Dinamo Batum Gürcistan (ülke) 1-2 Kbrs Omonya 1-0 0-2
Kruoja Pakruojiler Litvanya 0-9 Polonya Jagiellonia Biaystok 0-1 0-8
irak Ermenistan 3-2 Bosna Hersek Zrinjski Mostar 2-0 1-2
mantar ehri irlanda Cumhuriyeti 2-3 zlanda KR 11 1-2 ( aet )
Devam edin Kartallar Hollanda 2-5 Macaristan Ferencvaros 11 1-4
Trakai Litvanya 71 Faroe Adalar HB 3-0 4-1
laci Arnavutluk 11 ( bir ) Azerbaycan nter Bakü 11 0-0
VPS Finlandiya 26 sveç AIK 22 0-4
UCD irlanda Cumhuriyeti 22 ( bir ) Lüksemburg F91 Dostluk 1-0 1-2
Domzale Slovenya 0-1 Srbistan ukariki 0-1 0-0
Glentoran Kuzey Irlanda 17 Slovakya ilina 1-4 03
Strømsgodset Norveç 4-1 Arnavutluk partizani 3-1 1-0
Neftçi Bakü Azerbaycan 33 ( bir ) Karada Mladost Podgorica 22 11
Celje Slovenya 1-4 Polonya lask Wrocaw 0-1 1-3
Fiorita San Marino 1-10 Lihtentayn Vaduz 0-5 1-5
Birkrkara Malta 3-1 Ermenistan Ulisses 0-0 3-1
Airbus Birleik Krallk Broughton Galler 3-5 Hrvatistan lokomotif 1-3 22
Botoani Romanya 4-2 Gürcistan (ülke) Tshinvali 11 3-1
Avrupa Cebelitark 0-9 Slovakya Slovan Bratislava 06 03
Notlar
  1. ^ bir b c d e
    Orijinal çekiliten sonra bacaklarn sras tersine döndü.

kinci eleme turu

lk maçlar 16 Temmuz, ikinci maçlar 21 ve 23 Temmuz 2015 tarihlerinde oynand.

1. takm Agg. 2. takm 1. bacak 2. bacak
Kukësi Arnavutluk 43 Karada Mladost Podgorica 0-1 4-2
lokomotif Hrvatistan 27 Yunanistan PAOK 2-1 06
Slovan Bratislava Slovakya 6-1 irlanda Cumhuriyeti UCD 1-0 5-1
Ferencvaros Macaristan 03 Bosna Hersek eljeznicar 0-1 0-2
Vaduz Lihtentayn 5-1 Estonya Nõmme Kalju 3-1 2-0
Beroe Stara Zagora Bulgaristan 0-1 Danimarka Brøndby 0-1 0-0
KR zlanda 0-4 Norveç Rosenborg 0-1 03
AIK sveç 4-0 Ermenistan irak 2-0 2-0
Legia Varova Polonya 4-0 Romanya Botoani 1-0 3-0
Dacia Kiinev Moldova 36 Slovakya ilina 1-2 2-4
yonca gezicileri irlanda Cumhuriyeti 1-4 Norveç Garip 0-2 1-2
Hapoel Beer Sheva srail 2-3 sviçre Thun 11 1-2
krat Kazakistan 4-2 Ermenistan Alakert 3-0 1-2
Voyvodina Srbistan 4-1 Letonya Spartak Jurmala 3-0 11
Jagiellonia Biaystok Polonya 0-1 Kbrs Omonya 0-0 0-1
Jelgava Letonya 1-2 Kuzey Makedonya Rabotniki 1-0 0-2
ukariki Srbistan 1-2 Azerbaycan Kebele 1-0 0-2
Shakhtyor Soligorsk Belarus 03 Avusturya Wolfsberger AC 0-1 0-2
Trabzonspor Türkiye 3-1 Lüksemburg Fark 03 1-0 2-1
charleroi Belçika 92 srail Beytar Kudüs 5-1 4-1
Randers Danimarka 0-1 sveç Elfsborg 0-0 01 ( aet )
Mlada Boleslav Çek Cumhuriyeti 22 ( bir ) Norveç Strømsgodset 1-2 1-0
Cherno Daha Varna Bulgaristan 1-5 Belarus Dinamo Minsk 11 0-4
Rijeka Hrvatistan 2-5 skoçya Aberdeen 03 22
West Ham United ngiltere 11 (53 p ) Malta Birkrkara 1-0 01 ( aet )
Apollon Limasol Kbrs 4-0 Litvanya Trakai 4-0 0-0
Koper Slovenya 4-6 Hrvatistan Hajduk Bölünmü 3-2 1-4
AH zlanda 3-4 Azerbaycan nter Bakü 1-2 2-2 ( aet )
Inverness BT skoçya 0-1 Romanya Astra Giurgiu 0-1 0-0
Spartak Trnava Slovakya 5-2 Kuzey Irlanda Linfield 2-1 3-1
Kopenhag Danimarka 5-1 Galler Yeni kasaba 2-0 3-1
lask Wrocaw Polonya 0-2 sveç IFK Göteborg 0-0 0-2
Skonto Letonya 4-11 Macaristan Debrecen 22 29

Üçüncü eleme turu

Üçüncü ön eleme turu kuralar 17 Temmuz 2015'te çekildi. lk maçlar 29 ve 30 Temmuz'da, rövanlar 6 Austos 2015'te oynand.

1. takm Agg. 2. takm 1. bacak 2. bacak
Zürih sviçre 1-2 Belarus Dinamo Minsk 0-1 1-1 ( aet )
krat Kazakistan 3-2 skoçya Aberdeen 2-1 11
ilina Slovakya 33 ( bir ) Ukrayna Vorskla Poltava 2-0 1-3 ( aet )
A'dan Z'ye Hollanda 4-1 Türkiye stanbul Baakehir 2-0 2-1
Bordo Fransa 4-0 Kbrs AEK Larnaka 3-0 1-0
PAOK Yunanistan 2-1 Slovakya Spartak Trnava 1-0 11
Târgu Mure Romanya 2-4 Fransa Saint-Étienne 03 2-1
Debrecen Macaristan 36 Norveç Rosenborg 2-3 1-3
Jablonec Çek Cumhuriyeti 33 ( bir ) Danimarka Kopenhag 0-1 3-2
Thun sviçre 22 ( bir ) Lihtentayn Vaduz 0-0 22
Belenenses Portekiz 2-1 sveç IFK Göteborg 2-1 0-0
Sampdoria talya 2-4 Srbistan Voyvodina 0-4 2-0
Kukësi Arnavutluk 0-4 Polonya Legia Varova 03 0-1
charleroi Belçika 0-5 Ukrayna Zorya Luhansk 0-2 03
Sturm Graz Avusturya 3-4 Rusya Rubin Kazan 2-3 11
Elfsborg sveç 2-3 Norveç Garip 2-1 0-2
Southampton ngiltere 5-0 Hollanda Vitesse 3-0 2-0
Slovan Liberec Çek Cumhuriyeti 5-1 srail Ironi Kiryat Shmona 2-1 3-0
Apollon Limasol Kbrs 1-2 Azerbaycan Kebele 11 0-1
Wolfsberger AC Avusturya 06 Almanya Borussia Dortmund 0-1 0-5
AIK sveç 1-4 Yunanistan Atromitos 1-3 0-1
Standart Liège Belçika 3-1 Bosna Hersek eljeznicar 2-1 1-0
West Ham United ngiltere 3-4 Romanya Astra Giurgiu 22 1-2
atletik bilbao ispanya 2-0 Azerbaycan nter Bakü 2-0 0-0
Rabotniki Kuzey Makedonya 2-1 Türkiye Trabzonspor 1-0 1-1 ( aet )
Brøndby Danimarka 22 ( bir ) Kbrs Omonya 0-0 22
Rheindorf Altach Avusturya 6-2 Portekiz Vitória de Guimarães 2-1 4-1
Hajduk Bölünmü Hrvatistan 4-0 Norveç Strømsgodset 2-0 2-0
Krasnodar Rusya 5-3 Slovakya Slovan Bratislava 2-0 33
Notlar
  1. ^
    Orijinal çekiliten sonra bacaklarn sras tersine döndü.

Play-off turu

Play-off turu kura çekimi 7 Austos 2015'te yapld. lk maçlar 20 Austos, rövanlar ise 27 Austos 2015'te oynand.

1. takm Agg. 2. takm 1. bacak 2. bacak
Rheindorf Altach Avusturya 0-1 Portekiz Belenenses 0-1 0-0
ilina Slovakya 33 ( bir ) ispanya atletik bilbao 3-2 0-1
Steaua Bükre Romanya 1-3 Norveç Rosenborg 03 1-0
Zorya Luhansk Ukrayna 2-4 Polonya Legia Varova 0-1 2-3
Viktoria Plze Çek Cumhuriyeti 5-0 Srbistan Voyvodina 3-0 2-0
Milsami Orhei Moldova 1-2 Fransa Saint-Étienne 11 0-1
Ajax Hollanda 1-0 Çek Cumhuriyeti Jablonec 1-0 0-0
Genç erkekler sviçre 0-4 Azerbaycan Karaba 0-1 03
küf Norveç 33 ( bir ) Belçika Standart Liège 2-0 1-3
PAOK Yunanistan 6-1 Danimarka Brøndby 5-0 11
Bordo Fransa 22 ( bir ) Kazakistan krat 1-0 1-2
Lech Poznan Polonya 4-0 Macaristan videoton 3-0 1-0
Dinamo Minsk Belarus 22 (32 p ) Avusturya Red Bull Salzburg 2-0 02 ( aet )
Rabotniki Kuzey Makedonya 1-2 Rusya Rubin Kazan 11 0-1
Slovan Liberec Çek Cumhuriyeti 2-0 Hrvatistan Hajduk Bölünmü 1-0 1-0
Atromitos Yunanistan 0-4 Türkiye Fenerbahçe 0-1 03
Kebele Azerbaycan 22 ( bir ) Yunanistan panathinaikos 0-0 22
Southampton ngiltere 1-2 Danimarka Midtjylland 11 0-1
Astra Giurgiu Romanya 3-4 Hollanda A'dan Z'ye 3-2 0-2
Garip Norveç 5-11 Almanya Borussia Dortmund 3-4 27
Krasnodar Rusya 5-1 Finlandiya HJK 5-1 0-0
Sparta Prag Çek Cumhuriyeti 64 sviçre Thun 3-1 33
Notlar
  1. ^ bir b c
    Orijinal çekiliten sonra bacaklarn sras tersine döndü.

Grup aamas

2015-16 UEFA Avrupa Ligi grup aamasndaki takmlarn konumu .
krmz pog.svgKrmz: A Grubu; Sar pog.svgSar: B Grubu; yeil pog.svgYeil: C Grubu; Koyu Yeil 004040 pog.svgKoyu Yeil: D Grubu;
Mor pog.svgMor: E Grubu; Pembe pog.svgPembe: Grup F; Mavi pog.svgMavi: G Grubu; Turuncu pog.svgTuruncu: H Grubu;
kahverengi pog.svgKahverengi: Grup I; DeepPink pog.svgKoyu pembe: Grup J; camgöbei pog.svgCamgöbei: K Grubu; BaharYeil pog.svgBahar yeili: Grup L.

Grup aamas için kura çekimi 28 Austos 2015'te Monako'da yapld. 48 takm, ayn dernee ait takmlarn birbirlerine kar kura çekmemesi artyla, dörderli on iki gruba çekildi. Çekili için takmlar, 2015 UEFA kulüp katsaylarna göre dört potaya ayrld .

Her grupta takmlar birbirlerine kar ev ve deplasmanda devreli olarak oynadlar . Grup birincileri ve ikinciler , 2015-16 UEFA ampiyonlar Ligi grup aamasnn sekiz üçüncü sradaki takmnn katld son 32 turuna yükseldi . Maç günleri 17 Eylül, 1 Ekim, 22 Ekim, 5 Kasm, 26 Kasm ve 10 Aralk 2015 idi.

Grup aamasnda toplam 24 ulusal dernek temsil edildi. Augsburg , Belenenses , Gabala , Groningen , Midtjylland , Monaco , Sion ve Skënderbeu Korçë ilk maçlarn grup aamasnda yaptlar (Monaco UEFA Kupas grup aamasnda yer almasna ramen). Skënderbeu Korçë, Arnavutluk'tan herhangi bir UEFA kulüp müsabakasnda grup aamasnda oynayan ilk takmd.

Grup A

konum Takm Pld W NS L kz arkada GA GD puan Vasf MOL FEN AJX cel
1 Norveç küf 6 3 2 1 10 7 +3 11 Nakavt aamasna ilerleme - 0-2 11 3-1
2 Türkiye Fenerbahçe 6 2 3 1 7 6 +1 9 1-3 - 1-0 11
3 Hollanda Ajax 6 1 4 1 6 6 0 7 11 0-0 - 22
4 skoçya Kelt 6 0 3 3 8 12 -4 3 1-2 22 1-2 -
Kaynak: UEFA

B Grubu

konum Takm Pld W NS L kz arkada GA GD puan Vasf YA SIO OVMAK BOR
1 ngiltere Liverpool 6 2 4 0 6 4 +2 10 Nakavt aamasna ilerleme - 11 11 2-1
2 sviçre siyon 6 2 3 1 5 5 0 9 0-0 - 2-1 11
3 Rusya Rubin Kazan 6 1 3 2 6 6 0 6 0-1 2-0 - 0-0
4 Fransa Bordo 6 0 4 2 5 7 -2 4 11 0-1 22 -
Kaynak: UEFA

C Grubu

konum Takm Pld W NS L kz arkada GA GD puan Vasf KRA DOR PAOK QAB
1 Rusya Krasnodar 6 4 1 1 9 4 +5 13 Nakavt aamasna ilerleme - 1-0 2-1 2-1
2 Almanya Borussia Dortmund 6 3 1 2 10 5 +5 10 2-1 - 0-1 4-0
3 Yunanistan PAOK 6 1 4 1 3 3 0 7 0-0 11 - 0-0
4 Azerbaycan Kebele 6 0 2 4 2 12 -10 2 03 1-3 0-0 -
Kaynak: UEFA

D Grubu

konum Takm Pld W NS L kz arkada GA GD puan Vasf KESTRME ORTA BRU BACAK
1 talya Napoli 6 6 0 0 22 3 +19 18 Nakavt aamasna ilerleme - 5-0 5-0 5-2
2 Danimarka Midtjylland 6 2 1 3 6 12 -6 7 1-4 - 11 1-0
3 Belçika Kulüp Brugge 6 1 2 3 4 11 -7 5 0-1 1-3 - 1-0
4 Polonya Legia Varova 6 1 1 4 4 10 -6 4 0-2 1-0 11 -
Kaynak: UEFA

E Grubu

konum Takm Pld W NS L kz arkada GA GD puan Vasf RW VIL PLZ DMI
1 Avusturya Hzl Viyana 6 5 0 1 10 6 +4 15 Nakavt aamasna ilerleme - 2-1 3-2 2-1
2 ispanya Villareal 6 4 1 1 12 6 +6 13 1-0 - 1-0 4-0
3 Çek Cumhuriyeti Viktoria Plze 6 1 1 4 8 10 -2 4 1-2 33 - 2-0
4 Belarus Dinamo Minsk 6 1 0 5 3 11 -8 3 0-1 1-2 1-0 -
Kaynak: UEFA

F Grubu

konum Takm Pld W NS L kz arkada GA GD puan Vasf SUTYEN MAR LIB BÜYÜK
1 Portekiz Braga 6 4 1 1 7 4 +3 13 Nakavt aamasna ilerleme - 3-2 2-1 1-0
2 Fransa Marsilya 6 4 0 2 12 7 +5 12 1-0 - 0-1 2-1
3 Çek Cumhuriyeti Slovan Liberec 6 2 1 3 6 8 -2 7 0-1 2-4 - 11
4 Hollanda Groningen 6 0 2 4 2 8 -6 2 0-0 03 0-1 -
Kaynak: UEFA

G Grubu

konum Takm Pld W NS L kz arkada GA GD puan Vasf LAZ AYARLAMAK DNI ROS
1 talya Lazio 6 4 2 0 13 6 +7 14 Nakavt aamasna ilerleme - 3-2 3-1 3-1
2 Fransa Saint-Étienne 6 2 3 1 10 7 +3 9 11 - 3-0 22
3 Ukrayna Dnipro Dnipropetrovsk 6 2 1 3 6 8 -2 7 11 0-1 - 3-0
4 Norveç Rosenborg 6 0 2 4 4 12 -8 2 0-2 11 0-1 -
Kaynak: UEFA

H Grubu

konum Takm Pld W NS L kz arkada GA GD puan Vasf LMO DPT S OL SKE
1 Rusya Lokomotiv Moskova 6 3 2 1 12 7 +5 11 Nakavt aamasna ilerleme - 2-4 11 2-0
2 Portekiz Sportif CP 6 3 1 2 14 11 +3 10 1-3 - 3-1 5-1
3 Türkiye Beikta 6 2 3 1 7 6 +1 9 11 11 - 2-0
4 Arnavutluk skender Bey 6 1 0 5 4 13 -9 3 03 3-0 0-1 -
Kaynak: UEFA

Grup I

konum Takm Pld W NS L kz arkada GA GD puan Vasf BSL bilgi LCH BEL
1 sviçre Basel 6 4 1 1 10 5 +5 13 Nakavt aamasna ilerleme - 22 2-0 1-2
2 talya Fiorentina 6 3 1 2 11 6 +5 10 1-2 - 1-2 1-0
3 Polonya Lech Poznan 6 1 2 3 2 6 -4 5 0-1 0-2 - 0-0
4 Portekiz Belenenses 6 1 2 3 2 8 -6 5 0-2 0-4 0-0 -
Kaynak: UEFA

J Grubu

konum Takm Pld W NS L kz arkada GA GD puan Vasf TOT VE AY QAR
1 ngiltere Tottenham Hotspur 6 4 1 1 12 6 +6 13 Nakavt aamasna ilerleme - 2-1 4-1 3-1
2 Belçika Anderlecht 6 3 1 2 8 6 +2 10 2-1 - 11 2-1
3 Fransa Monako 6 1 3 2 5 9 -4 6 11 0-2 - 1-0
4 Azerbaycan Karaba 6 1 1 4 4 8 -4 4 0-1 1-0 11 -
Kaynak: UEFA

K Grubu

konum Takm Pld W NS L kz arkada GA GD puan Vasf SCH GES NS APO
1 Almanya Schalke 04 6 4 2 0 15 3 +12 14 Nakavt aamasna ilerleme - 22 4-0 1-0
2 Çek Cumhuriyeti Sparta Prag 6 3 3 0 10 5 +5 12 11 - 1-0 2-0
3 Yunanistan Asteras Trablus 6 1 1 4 4 12 -8 4 0-4 11 - 2-0
4 Kbrs APOEL 6 1 0 5 3 12 -9 3 03 1-3 2-1 -
Kaynak: UEFA

Grup L

konum Takm Pld W NS L kz arkada GA GD puan Vasf ATH Austos PAR A'dan Z'ye
1 ispanya atletik bilbao 6 4 1 1 16 8 +8 13 Nakavt aamasna ilerleme - 3-1 5-1 22
2 Almanya Augsburg 6 3 0 3 12 11 +1 9 2-3 - 1-3 4-1
3 Srbistan partizan 6 3 0 3 10 14 -4 9 0-2 1-3 - 3-2
4 Hollanda A'dan Z'ye 6 1 1 4 8 13 -5 4 2-1 0-1 1-2 -
Kaynak: UEFA

nakavt aamas

In tura , takmlar birbirine kar ve oynad iki baca nihai tek maç dnda, ev-deplasman bazda. Her tur için çekili mekanizmas u ekildeydi:

  • 32. tur için yaplan kura çekiminde, ampiyonlar Ligi grup aamasndan daha iyi grup rekorlarna sahip on iki grup birincisi ve dört üçüncü sradaki takm seriba oldu ve on iki grup ikincisi ve dier dört üçüncü sradaki takm ampiyonlar Ligi grup aamas seriba deildi. Seriba takmlar, seriba olmayan takmlarla kar karya gelirken, ikinci maça seriba takmlar ev sahiplii yapt. Ayn gruptan veya ayn dernekten takmlar birbirlerine kar çekilemez.
  • Son 16 turunun kura çekimlerinde herhangi bir sralama yaplmad ve ayn gruptan veya ayn dernekten takmlar birbirlerine kar kura çekilebilirdi.

braket

32 raunt son 16 Çeyrek finaller yar final son
ispanya Villareal 1 1 2
talya Napoli 0 1 1 ispanya Villareal 2 0 2
Portekiz Sportif CP 0 1 1 Almanya Bayer Leverkusen 0 0 0
Almanya Bayer Leverkusen 1 3 4 ispanya Villareal 2 4 6
Çek Cumhuriyeti Sparta Prag 1 3 4 Çek Cumhuriyeti Sparta Prag 1 2 3
Rusya Krasnodar 0 0 0 Çek Cumhuriyeti Sparta Prag 1 3 4
Türkiye Galatasaray 1 1 2 talya Lazio 1 0 1
talya Lazio 1 3 4 ispanya Villareal 1 0 1
Almanya Borussia Dortmund 2 1 3 ngiltere Liverpool 0 3 3
Portekiz Porto 0 0 0 Almanya Borussia Dortmund 3 2 5
talya Fiorentina 1 0 1 ngiltere Tottenham Hotspur 0 1 1
ngiltere Tottenham Hotspur 1 3 4 Almanya Borussia Dortmund 1 3 4
Almanya Augsburg 0 0 0 ngiltere Liverpool 1 4 5
ngiltere Liverpool 0 1 1 ngiltere Liverpool 2 1 3
Danimarka Midtjylland 2 1 3 ngiltere Manchester United 0 1 1
ngiltere Manchester United 1 5 6 ngiltere Liverpool 1
Türkiye Fenerbahçe 2 1 3 ispanya Sevilla 3
Rusya Lokomotiv Moskova 0 1 1 Türkiye Fenerbahçe 1 1 2
sviçre siyon 1 2 3 Portekiz Braga 0 4 4
Portekiz Braga 2 2 4 Portekiz Braga 1 0 1
Ukrayna Shakhtar Donetsk 0 3 3 Ukrayna Shakhtar Donetsk 2 4 6
Almanya Schalke 04 0 0 0 Ukrayna Shakhtar Donetsk 3 1 4
Belçika Anderlecht ( aet ) 1 2 3 Belçika Anderlecht 1 0 1
Yunanistan Olympiakos 0 1 1 Ukrayna Shakhtar Donetsk 2 1 3
Fransa Marsilya 0 1 1 ispanya Sevilla 2 3 5
ispanya atletik bilbao 1 1 2 ispanya Atletik Bilbao ( a ) 1 1 2
ispanya Valensiya 6 4 10 ispanya Valensiya 0 2 2
Avusturya Hzl Viyana 0 0 0 ispanya atletik bilbao 1 2 3 (4)
Fransa Saint-Étienne 3 1 4 ispanya Sevilla ( kalem. ) 2 1 3 (5)
sviçre Basel ( bir ) 2 2 4 sviçre Basel 0 0 0
ispanya Sevilla 3 0 3 ispanya Sevilla 0 3 3
Norveç küf 0 1 1

32 raunt

Son 32 turu kura çekimi 14 Aralk 2015'te yapld. lk maçlar 16 ve 18 ubat'ta, rövanlar ise 24 ve 25 ubat 2016'da oynand.

1. takm Agg. 2. takm 1. bacak 2. bacak
Valensiya ispanya 100 Avusturya Hzl Viyana 6-0 4-0
Fiorentina talya 1-4 ngiltere Tottenham Hotspur 11 03
Borussia Dortmund Almanya 3-0 Portekiz Porto 2-0 1-0
Fenerbahçe Türkiye 3-1 Rusya Lokomotiv Moskova 2-0 11
Anderlecht Belçika 3-1 Yunanistan Olympiakos 1-0 21 ( aet )
Midtjylland Danimarka 36 ngiltere Manchester United 2-1 1-5
Augsburg Almanya 0-1 ngiltere Liverpool 0-0 0-1
Sparta Prag Çek Cumhuriyeti 4-0 Rusya Krasnodar 1-0 3-0
Galatasaray Türkiye 2-4 talya Lazio 11 1-3
siyon sviçre 3-4 Portekiz Braga 1-2 22
Shakhtar Donetsk Ukrayna 3-0 Almanya Schalke 04 0-0 3-0
Marsilya Fransa 1-2 ispanya atletik bilbao 0-1 11
Sevilla ispanya 3-1 Norveç küf 3-0 0-1
Sportif CP Portekiz 1-4 Almanya Bayer Leverkusen 0-1 1-3
Villareal ispanya 2-1 talya Napoli 1-0 11
Saint-Étienne Fransa 44 ( bir ) sviçre Basel 3-2 1-2

son 16

Son 16 turu kura çekimi 26 ubat 2016'da yapld. lk maçlar 10 Mart'ta, rövanlar ise 17 Mart 2016'da oynand.

1. takm Agg. 2. takm 1. bacak 2. bacak
Shakhtar Donetsk Ukrayna 4-1 Belçika Anderlecht 3-1 1-0
Basel sviçre 03 ispanya Sevilla 0-0 03
Villareal ispanya 2-0 Almanya Bayer Leverkusen 2-0 0-0
atletik bilbao ispanya 22 ( bir ) ispanya Valensiya 1-0 1-2
Liverpool ngiltere 3-1 ngiltere Manchester United 2-0 11
Sparta Prag Çek Cumhuriyeti 4-1 talya Lazio 11 3-0
Borussia Dortmund Almanya 5-1 ngiltere Tottenham Hotspur 3-0 2-1
Fenerbahçe Türkiye 2-4 Portekiz Braga 1-0 1-4

Çeyrek finaller

Çeyrek final kura çekimi 18 Mart 2016'da yapld. lk maçlar 7 Nisan, rövanlar ise 14 Nisan 2016'da oynand.

1. takm Agg. 2. takm 1. bacak 2. bacak
Braga Portekiz 1-6 Ukrayna Shakhtar Donetsk 1-2 0-4
Villareal ispanya 63 Çek Cumhuriyeti Sparta Prag 2-1 4-2
atletik bilbao ispanya 33 (45 p ) ispanya Sevilla 1-2 21 ( aet )
Borussia Dortmund Almanya 4-5 ngiltere Liverpool 11 3-4

yar final

Yar final kura çekimi 15 Nisan 2016'da yapld. lk maçlar 28 Nisan, rövanlar 5 Mays 2016'da oynand.

1. takm Agg. 2. takm 1. bacak 2. bacak
Shakhtar Donetsk Ukrayna 3-5 ispanya Sevilla 22 1-3
Villareal ispanya 1-3 ngiltere Liverpool 1-0 03

son

Final 18 Mays 2016 tarihinde oynanan St. Jakob-Park içinde Basel , sviçre. "Ev sahibi" takm (idari amaçlar için) yar final kura çekiminden sonra yaplan ek bir kura ile belirlendi.

Liverpool ngiltere 1-3 ispanya Sevilla
Sturridge Hedef 35 ' Rapor Gameiro Hedef 46 '
Kola Hedef 64 '70 '
Katlm: 34.429

statistik

statistiklere eleme turlar ve play-off turlar dahil deildir.

En çok gol atanlar

Rütbe oyuncu Takm Hedefler Oynanan dakika
1 ispanya Aritz Aduriz ispanya atletik bilbao 10 907
2 Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cedric Bakambu ispanya Villareal 9 942
3 Fransa Kevin Gameiro ispanya Sevilla 8 674
Gabon Pierre-Emerick Aubameyang Almanya Borussia Dortmund 772
5 Paraguay Raul Bobadilla Almanya Augsburg 6 412
Arjantin Erik Lamela ngiltere Tottenham Hotspur 572
7 Kamerun Aboubakar Oumarou Srbistan partizan 5 331
Belçika Kurur Mertens talya Napoli 417
ispanya José Callejón talya Napoli 448
Arjantin Franco Di Santo Almanya Schalke 04 451
Çek Cumhuriyeti David Lafata Çek Cumhuriyeti Sparta Prag 558
Rusya Aleksandr Samedov Rusya Lokomotiv Moskova 720
Almanya Marco Reus Almanya Borussia Dortmund 742

Kaynak:

En iyi asist

Rütbe oyuncu Takm asist Oynanan dakika
1 ispanya Denis Suarez ispanya Villareal 6 966
2 Çek Cumhuriyeti Boek Dokal Çek Cumhuriyeti Sparta Prag 5 1029
3 Güney Kore Son Heung-min ngiltere Tottenham Hotspur 4 504
Fransa Nolan Roux Fransa Saint-Étienne 538
ispanya Vitolo ispanya Sevilla 634
ispanya Benat ispanya atletik bilbao 733
Ermenistan Henrikh Mkhitaryan Almanya Borussia Dortmund 902
Portekiz Rafa Silva Portekiz Braga 1070
9 15 oyuncu 3 Yok

Kaynak:

Sezonun Kadrosu

UEFA teknik çalma grubu, turnuvann kadrosu olarak aadaki 18 oyuncuyu seçti.

konum sim Takm
ngiltere ispanya David Soria ispanya Sevilla
ispanya David de Gea ngiltere Manchester United
DF Belçika Toby Alderweireld ngiltere Tottenham Hotspur
Almanya Paspaslar Hummels Almanya Borussia Dortmund
Fransa Adil Rami ispanya Sevilla
Brezilya Mariano ispanya Sevilla
Hrvatistan Darijo Srna Ukrayna Shakhtar Donetsk
MF Almanya Emre Can ngiltere Liverpool
Almanya Gonzalo Castro Almanya Borussia Dortmund
Brezilya Philippe Coutinho ngiltere Liverpool
Arjantin Éver Banega ispanya Sevilla
Polonya Grzegorz Krychowiak ispanya Sevilla
Fransa Steven Nzonzi ispanya Sevilla
Brezilya Marlos Ukrayna Shakhtar Donetsk
FW ispanya Aritz Aduriz ispanya atletik bilbao
Gabon Pierre-Emerick Aubameyang Almanya Borussia Dortmund
Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cedric Bakambu ispanya Villareal
Fransa Kevin Gameiro ispanya Sevilla

Ayrca baknz

Not

Referanslar

D balantlar

Opiniones de nuestros usuarios

Reyhan Oruç

Bu makaleyi 2015-16 UEFA Avrupa Ligi'da bulduğuma çok sevindim.

Nedim çoban

2015-16 UEFA Avrupa Ligi hakkında verilen bilgiler doğru ve çok faydalı. Güzel.

Sena Gök

Sonunda 2015-16 UEFA Avrupa Ligi hakkında okunması kolay bir makale.